Міфи та факти

 

ТРИ ФАКТИ, ЯКІ ВАРТО ЗНАТИ ПРО «МОНСАНТО»

 • «Монсанто» докладає зусилля для забезпечення сталого розвитку сільського господарства та поліпшення життя людей, допомагаючи аграріям вирощувати більше продовольства, кращої якості та більш доступного, використовуючи при цьому менше землі, води, енергії, докладаючи менше зусиль і створюючи менше відходів. Для забезпечення сталого розвитку сільське господарство має виробляти продовольство за ціною, доступною для людей, які його потребують.
 • «Монсанто» є лідером з впровадження аграрних рішень. Ми щорічно інвестуємо понад 1,5 млрд доларів США у наукові дослідження. 100% наших витрат на дослідження спрямовані на допомогу аграріям у вирішенні проблем, пов’язаних зі шкідниками, погодними умовами та бур’янами, на підвищення поживної цінності та покращення смакових якостей продукції. Більше половини цих витрат «Монсанто» спрямовані на розвиток технологій, не пов’язаних із генетичними модифікаціями.
 • «Монсанто» підтримує право кожного на вибір продуктів харчування, які йому потрібні. Ми постачаємо традиційне та необроблене насіння фермерам, що вирощують органічну продукцію, а також біотехнологічне насіння у тих країнах, де дозволено сіяти таке насіння. 

НАЙПОШИРЕНІШІ МІФИ ПРО «МОНСАНТО»

 • «Монсанто» контролює продовольчі ресурси світу
  Не відповідає дійсності
  Хоча «Монсанто» займає сильні позиції на ринках насіння кількох культур (таких як кукурудза, ріпак, бавовна та соя), наше насіння становить менше 5% від усього, що висівається у світі. Близько двох третин насіння, що висівається на Землі, є некомерційним насінням, яке заготовляють самі аграрії. Що ж до комерційного насіння, то дві третини його обсягів постачають селекційні програми приватних компаній, а одну третину – громадські чи державні установи. На ринок комерційного насіння свою продукцію постачають понад 1000 окремих компаній.
 • Продукція «Монсанто» вбиває бджіл
  Не відповідає дійсності

  У деяких місцевостях кількість бджіл зменшується, але не через генетично модифіковані рослини. Було проведено цілу низку досліджень, які довели безпечність генетично модифікованого насіння для бджіл. Бджоли потрібні для запилення багатьох культур, насіння яких продає «Монсанто», і компанія підтримує заходи, спрямовані на охорону здоров’я медоносних бджіл, здійснюючи дослідження збудників хвороб у цих комах.
 • ГМО, створені «Монсанто», призводять до самогубств в Індії
  Не відповідає дійсності

  Самогубства індійських фермерів не пов’язані з діяльністю «Монсанто». Вони почалися до запровадження генетично модифікованого бавовника в Індії (у 2002 році). Насправді кількість самогубств серед фермерів почала знижуватися з того часу, як почав використовуватися генетично модифікований бавовник.
 • «Монсанто» виступає проти маркування продуктів, які містять ГМО
  Не відповідає дійсності

  «Монсанто» повністю підтримує добровільне маркування продуктів (як, наприклад, маркування органічних продуктів, яке вже існує у більшості країн) для споживачів, які бажають мати можливість вибирати продукти харчування, що не містять генетично модифікованих складників. Ми виступаємо проти обов’язкового маркування продуктів (зокрема тих, які містять ГМО) за відсутності будь-яких доведених ризиків. Таке обов’язкове маркування може сприйматися як припущення, що продукти з вмістом ГМО певним чином гірші за їхні традиційні чи органічні аналоги – що не відповідає дійсності.
 • Ризики, пов’язані з гліфосатом, не було належним чином оцінено
  Не відповідає дійсності

  Гліфосат, який є діючою речовиною «Раундапу», є однією з найбільш досліджених у всьому світі діючих речовин. Її дозволено використовувати в засобах контролю бур’янів у понад 100 країнах світу вже протягом більш як 40 років. Перед видачею дозволу на продаж контролюючі органи проводять ретельні перевірки усіх формуляцій «Раундапу» на наявність можливих ризиків. Як і у випадку з іншими засобами захисту рослин, діюча речовина та кінцева продукція проходять відповідну перевірку.
 • «Монсанто» створює «супер-бур’яни»
  Не відповідає дійсності

  Стійкість бур’янів до дії гербіцидів є природним процесом. Це – еволюційна реакція на зовнішні чинники. У бур’янів розвивалася стійкість до кожного основного гербіциду – це просто факт, пов'язаний з еволюцією. Наприклад, ніколи не створювалися генетично модифіковані культури, стійкі до атразину (один із гербіцидів) – однак 64 види бур’янів зараз стійкі до його впливу. «Монсанто» підтримує комплексний підхід до боротьби з бур’янами.
 • «Монсанто» винайшла «Агент Оранж»
  Не відповідає дійсності

  «Монсанто» не винаходила «Агент Оранж». Уряд США замовляв виробництво «Агенту Оранж» у «Монсанто», а також у 9 інших компаній, для використання з воєнними цілями під час війни у В’єтнамі. Компанія припинила його виробництво у 1969 році, понад 40 років тому.
 • «Монсанто» скуповує українські чорноземи
  Не відповідає дійсності

  «Монсанто» не володіє жодною землею в Україні. Ми вирощуємо насіння кукурудзи традиційної селекції у співпраці з нашими партнерами (на їхній землі) на близько 6 500 гектарів, і не матимемо потреби у значно більших земельних ресурсах у осяжному майбутньому. Загалом же землі сільськогосподарського призначення займають в Україні майже 43 000 000 гектарів.
 • «Монсанто» намагається нав’язати ГМО в Україні
  Не відповідає дійсності

  «Монсанто» працює в Україні з 1991 року та має тут успішний бізнес з продажу насіння сільськогосподарських культур традиційної селекції – протягом останніх двох років бренд ДЕКАЛБ був одним з лідерів ринку насіння кукурудзи в Україні. Ми продаємо генетично модифіковане насіння лише в тих країнах, де воно користується широкою політичною підтримкою та значним попитом з боку аграріїв, та де існує передбачувана та дієва регуляторна система, яка заохочує інновації та захищає права інтелектуальної власності.
 • «Монсанто» підтримує Угоду про Асоціацію між Україною та ЄС, бо вона означатиме легалізацію ГМО насіння в Україні
  Не відповідає дійсності

  Часом стверджують, що Угода про асоціацію між Україною та Європейським Союзом містить положення, що вимагає обов’язкового впровадження генетично модифікованих сільськогосподарських культур в Україні. Насправді, у пункті статті 404 цієї угоди йдеться про таке: «Співробітництво між Сторонами у сфері сільського господарства та розвитку сільських територій охоплює, зокрема, такі сфери: … c) заохочення сучасного та сталого сільськогосподарського виробництва, з урахуванням необхідності захисту навколишнього середовища і тварин, зокрема поширення застосування методів органічного виробництва й використання біотехнологій, зокрема шляхом впровадження найкращих практик у цих сферах». Інакше кажучи, угода насправді наголошує на необхідності сталого розвитку та заохоченні екологічно безпечних технологій виробництва у всіх сферах сільського господарства.

ПОШИРЕНІ ЗАПИТАННЯ

 • Чи продає «Монсанто» генетично модифіковане насіння в Європі?
  Так, але у незначних кількостях. 99% насіннєвого бізнесу «Монсанто» у Західній Європі пов’язані з насінням традиційної селекції. Насіння лише одного сорту генетично модифікованої кукурудзи продається в Іспанії та Португалії протягом останніх 15 років – і в обох країнах це допомагає фермерам підвищувати врожайність і заощаджувати воду та енергію. Дуже незначна кількість такого насіння сіється в кількох інших європейських країнах.
 • Для чого нам потрібні агрохімікати?
  Боротьба з бур’янами є постійною проблемою для кожного фермера. Гербіциди є першочерговим і найбільш ефективним інструментом контролю бур’янів та максимізації врожайності. Завдяки гербіцидам з’являється можливість застосування методів протиерозійного обробітку ґрунту. Протиерозійний обробіток ґрунту, який неможливий без гербіцидів, приносить такі переваги, як зменшення ерозії ґрунту та покращення контролю за вологістю.
 • Чи продає «Монсанто» органічне насіння?
  Ми продаємо необроблене насіння фермерам, які вирощують органічну продукцію, але в незначних кількостях. У більшості країн Європи органічні продукти харчування становлять менше 5% продовольчого ринку, і навіть у країнах, що вважаються основними прихильниками таких продуктів (таких як Данія, Австрія та Швейцарія) – менше 10%. Насправді, вибір споживання органічних продуктів робить незначна частка населення.
 • Чому «Монсанто» патентує насіння?
  Патенти забезпечують стимул для інвестицій, які приносять суспільству користь. Селекціонери рослин, окремі науковці та університети, а також компанії реєструють патенти на унікальні, оригінальні винаходи, пов’язані з інноваціями у рослинництві.
  Цей процес не є унікальним для «Монсанто». У багатьох країнах світу та багатьох сферах діяльності патенти забезпечують рівновагу між винагородженням винахідника за створення інтелектуальної власності та забезпеченням публічного доступу до детальної інформації про винахід і вільного доступу до самого винаходу в майбутньому.
 • Чому так багато людей критикують «Монсанто»?
  Ми ніколи не задовольнимо кожного, особливо тих людей, які відкидають сучасні технології землеробства, ідеї вільної торгівлі та мультинаціональних компаній. Ми переконані, що робимо внесок у поліпшення сільського господарства та життя людей, допомагаючи аграріям виробляти більше якіснішого і доступнішого продовольства, використовуючи менше землі, води, енергії та зусиль. Ми вдячні, що тисячі аграріїв, дрібних та великих, продовжують обирати нашу продукцію з року в рік, і що 22 тисячі наших працівників незмінно вважають «Монсанто» компанією, яка є чудовим місцем для роботи.