Monsanto’dan Mustafakemalpaşa’ya 30 Milyon Dolarlık Yatırım

08.11.2013

Tarım ürünleri uzmanı Monsanto, Mustafakemalpaşa’daki tesislerinin kapasitesini arttırdı. 30 milyon dolarlık yatırım ile Monsanto, 3000 hektardan elde edilecek mahsule eşdeğer ilave tohum üretecek.

Mustafakemalpaşa, Türkiye – 8 Kasım 2013 – Tüm dünyada yüksek performanslı tarla bitkileri tohumlarına olan talep doğrultusunda Monsanto Co. Türkiye'deki ve Avrupa'nın diğer yerlerindeki hibrit mısır üretim kapasitesinde ilavelere başladı. 

Monsanto Mustafakemalpaşa Fabrikası’nın ek tesislerinin resmi açılışı 8 Kasım’da yapıldı. Açılış törenine Bursa Vali Yardımcısı Hüseyin Eren, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Tatkavaklı Belediye Başkanı Orhan Alper, Mustafakemalpaşa Kaymakamı Kazım Karabulut, Monsanto Avrupa Tohum Tedarik Lideri Guillaume Gonnet, Türkiye Ülke Müdürü Michiel Van Mannekes, Türkiye Tohum Tedarik Lideri Elie Assaf ve Fabrika Müdürü Tanzer Ay katıldı.

Törende konuşan Monsanto Türkiye Tohum Tedarik Lideri Elie Assaf, “Mustafakemalpaşa'daki 30 milyon dolarlık yatırımımız yerel üreticilerle olan ilişkimizi ciddi şekilde arttıracak. Kapasite büyümesi sayesinde 3000 hektardan elde edilecek mahsule eşdeğer ilave tohum üreteceğiz. Yıllık 250 bin torba olan üretim 1 milyon 200 bin torbaya çıkacak. Ayrıca ek personel istihdamının yanı sıra önemli sayıda sözleşmeli ve mevsimlik işçi alacağız” diye konuştu.

Monsanto’nun tohum fabrikasının yerel ekonomilere, istihdam ve ihracat dahil önemli katkılarda bulunacağını belirten Assaf, “Fabrika hacminin yaklaşık % 60’ını Türkiye’deki çiftçi dostlarımıza satacağız. % 40’ını da İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Yunanistan ve Irak’a ihraç edeceğiz. Yerel çiftçiler için kaliteli tohum üreterek, müşterilerimizle beraber ihracat aracılığıyla ülke ekonomisine de değer yaratıyoruz” dedi.

Tohum fabrikasının kapasitesi artarken Monsanto, doğal kaynakları korumak için de çalışmalarını sürdürecek. Yatırımların bir sonraki aşamasında Mustafakemalpaşa'daki tesis, tohum üretiminin bir yan ürünü olan mısır koçanlarını yakarak enerji üretilmesine yönelik ekipmanlar içerecek.  Bu yatırımlar Monsanto'nun Avrupa tohum üretimindeki enerji tüketimini ve karbon emisyonunu yarıya indirmesine yardımcı olacak.

Bu yatırımların sonucu olarak Monsanto, Türkiye’nin yanı sıra Macaristan ve Romanya'daki tohum işleme tesislerinde de kapasitesi artışı gerçekleştiriyor. Avrupa'da on yıldır devam eden ve Fransa, Ukrayna ve Rusya'da ilave yatırımlar içeren kapasite artışında toplamda 500 milyon euro yatırım yapılacak.

Şirketin tohum üretimi iki katından fazlaya çıkacak. Türkiye’yi de içeren bu yatırım, Monsanto’nun devam eden büyümesindeki yarı yol noktasına işaret ediyor.

 

-0-

Monsanto Türkiye Hakkında

1997’de tarım ilacı ile faaliyetlerine başlayan Monsanto Türkiye, 1998’de Cargill’in tohum bölümünü satın alarak faaliyet alanını genişletti. Bugün Bergama, Çanakkale, Antakya ve Mustafakemalpaşa’da yapılan üretim, 54 bin metrekarelik alanda kurulu olan Mustafakemalpaşa Fabrikası’nda işleniyor. Mustafakemalpaşa’da 135 kişiyi istihdam eden Monsanto, Türkiye genelinde 150’ye yakın bayisiyle 1500’den fazla sözleşmeli çiftçi ile çalışıyor. İş ve işçi güvenliğine büyük önem veren Monsanto Mustafakemalpaşa Tesisi, son iki yıldır Monsanto Global Safety and Health Award Ödülü’nü alıyor.

Monsanto Şirketi Hakkında

Monsanto tarım ürünleri ve teknoloji tabanlı çözümler tedarik eden, alanında başta gelen küresel bir şirkettir.  Monsanto hem küçük hem de büyük ölçekli çiftçilerin dünyamızın su ve enerji gibi doğal kaynaklarını korurken topraklarından daha fazla üretim elde etmelerine odaklanmaya devam etmektedir. 

Şirketimiz ve taahhütlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için lütfen: www.monsanto.com.tr adresini ziyaret edin.  Şirketimizi www.twitter.com/MonsantoEurope adresinde Twitter®'dan, şirketimizin at www.monsantoblog.com adresindeki Beyond the Rows®adlı blogundan, ya da News Release RSS Feed'e abone olarak takip edebilirsiniz.

Editöre notlar: Monsanto ve the Vine Design, Roundup Ready 2 Yield ve Intacta RR2 PRO, Monsanto Şirketi’nin ticari markaları ve tamamına sahip olduğu bağlı ortaklıklarıdır.

Daha fazla bilgi için 

Tohum fabrikası operasyonlarımızı gösteren İngilizce, Fransızca, Romence, Türkçe ve Ukraynaca broşürlere buradan ulaşılabilir: http://www.monsanto.com/global/tr/haberler-ve-gorusler/Documents/where-seeds-come-from-tr.pdf

Bilgi için; Excel İletişim Danışmanlığı,

Özgü Demiral Tel: 0216 544 94 15, Sinem Semerci, 0216 544 94 38